Dziś, kiedy wielu z nas spędza o wiele więcej czasu w domu niż zazwyczaj, mamy często potrzebę wejrzenia w głąb siebie, zapisania swoich refleksji, emocji, niepokojów. Podczas czterech półtoragodzinnych zajęć kursu twórczego pisania zastanowimy się nad tym, jak nadać naszym zapiskom piękną formę i niebanalną treść. Będziemy wspólnie, na każdych zajęciach, analizować arcydzieła polskiej i światowej diarystyki, a także nasze na bieżąco pisać i analizować własne fragmenty.
Zajęcia odbywają się na żywo w programie Skype.
brak terminu
720 zł / 12 spotkań x 1,5h
Spotkanie 1. Co to jest dziennik? Dziennik a pamiętniki, wspomnienia. Po co prowadzimy dziennik?
Spotkanie 2. Gdzie szukać tematów i inspiracji dla naszych zapisków?
Spotkanie 3. O czym pisać i po co? Jak często? Czy warto i w jaki sposób wyrabiać w sobie niezbędne nawyki, takie jak systematyczność, uważność? Czy tworzyć dziennik intymny, czy udostępniać swoje refleksje np. w mediach społecznościowych, na blogu, wśród przyjaciół i bliskich?
Spotkanie 4. Jakie formy mogą przyjąć nasze zapiski? Aforyzm, dialog, mikroreportaż, sylwa, recenzja, nowelka, refleksja liryczna itp.
Spotkanie 5. Ćwiczymy zapiski w różnych formach.
Spotkanie 6. Dążymy do lakoniczności zapisu. Czy warto zastanawiać się nad słowami i pięknem tekstu, kiedy piszemy tylko dla siebie?
Spotkanie 7. Zagadnienie prawdy i zmyślenia w dzienniku.
Spotkanie 8. Ćwiczymy zapiski o różnych proporcjach prawdy i zmyślenia.
Spotkanie 9. Czy i co pisać, kiedy nie mamy nic do napisania?
Spotkanie 10. Konstrukcja zapisu w dzienniku. Czy warto pracować nad kreacją podmiotu dziennika, czy lepiej zdać się na żywioł?
Spotkanie 11. Czy warto wracać do dawnych zapisków? Od dziennika do literatury.
Spotkanie 12. Ćwiczymy zapiski w różnych formach. Podsumowanie cyklu.
Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.
Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020