Charakterystyka

Kurs odbywa się w ramach inicjatywy
Let's art! - kursy artystycznego rozwoju dla dorosłych 
 

W angielskim słowniku pojęcie „artfulness” tłumaczy się, jako umiejętne wykonanie danej czynności; sztuka robienia czegoś. Czy jednak można osiągnąć sztukę w robieniu sztuki? To pytanie jest pewnym żartem przybliżającym nas do idei, z którą powstało „Artfulness”, czyli podglądania i wypróbowywania strategii twórczych artystów. Zaproponowane tłumaczenie tego słowa, można zakwalifikować jako jedną z nich, czyli „szukanie dziury w całym” albo „odwracanie kota ogonem”.

Inna inspiracja dla sztukarnianego pojęcia „Artfulness” to coraz popularniejsza w Polsce technika „Mindfulness”. Polega na treningu uważności, bycia obecnym, ćwiczenia umysłu w byciu „tu i teraz”. Analogicznie, więc artfulness, byłoby próbą dotarcia do stanu pełnej obecności w swojej kreatywności, sile i potencjale twórczym.

„Artfulness” to również zaproszenie do poznania XX–wiecznych artystów i ich sztuki, w tym ćwiczeń, które wymyślali i proponowali swoim studentom czy odbiorcom. Zadania te pozwalały na rozszerzenie pola sztuki, sięgnięcie po jej, nieodkryty wcześniej, potencjał np. włączenie w jej obręb przypadku, elementów codzienności, czy transformację jednego medium w inne. Takie działanie – czyli rozszerzanie jednej dziedziny pojęciami z drugiej – to jedna z metod działania kreatywnego opisana przez Edwarda Nęckę w książce: „Psychologia twórczości”.

Na kusie Uczestnicy będą mogli zapoznać się z tematem twórczości od strony naukowej. Poznają metody na wzbudzanie swojej kreatywności. Wezmą również udział w serii ćwiczeń wymyślonych przez artystów, które pozwolą im, nie tylko, na poszerzenie swojego twórczego potencjału, ale również na miłe spędzenie czasu oraz świetną zabawę. Żeby uczestniczyć w kursie nie trzeba mieć żadnych zdolności plastycznych.

Co Ci dadzą te zajęcia?
- dobrze spędzisz czas przez cały weekend,
- poznasz konkretne ćwiczenia odwołujące się do języka sztuk plastycznych,
- poznasz sposoby na pobudzenie kreatywności,
- poznasz język sztuki współczesnej oraz twórczość wybranych artystów,
- dowiesz się w jaki sposób myślą o sztuce artyści w XX i XXI wieku,
- spróbujesz twórczości interdyscyplinarnej, obejmującej m.in. dźwięk, obraz, jak i działania w przestrzeni.

Do czego może Ci się to przydać?
- ćwiczenia mogą stać się dla Ciebie inspiracją do własnych działań twórczych, niezależnie od stopnia Twojego manualnego zaawansowania,
- ćwiczenia mogą stać się inspiracją do pracy z grupą w przypadku trenerów, edukatorów, instruktorów,
- ćwiczenia mogą pomóc w pracy osobom kreatywnym, które zajmują się na co dzień wymyślaniem nowych produktów, czy usług.

Program

1. Warsztat – integracyjny i aktywizujący kreatywność.
2. Czym jest proces twórczy, jak wzbudzić swoją kreatywność, blaski i cienie twórczości – według psychologii twórczości Edwarda Nęcki.
3. Warsztat – działania na zmysły, działania na skojarzenia – inspiracja działaniami artystów z kręgu Fluxus.
4. Warsztat – wolny warsztat twórczy – na dobre zakończenie dnia.
5. Warsztat – aktywizujący kreatywność – inspirowany ćwiczeniami Miklósa Erdély’ego.
6. Warsztat – artystyczne strategie, w jaki sposób artyści przekazują wizualnie to, co poeci ujmują słowami.
7. Warsztat – warsztat – inspirowany ćwiczeniami Oskara Hansena.
8. Warsztat – wolny warsztat twórczy – na dobre zakończenie dnia.

Cena i czas trwania

sobota i niedziela w godzinach 10:00-18:00
terminy:
1-2 lipca 2023
15-16 lipca 2023
 
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-11:45 przerwa kawowa
11:45-13:15 warsztat
13:15-13:45 przerwa obiadowa
13:45-15:15 warsztat
15:15-15:30 przerwa kawowa
15:30-17:00 warsztat
 
cena: 790 zł za 12 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 300 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem zajęć
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe wegańskie, przekąski i napoje podczas przerw kawowychprzygotowane przez VEGE STORY)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Agnieszka Szostakiewicz

Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowczyni akademicka na Wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej ASP, a wcześniej również w Studium Fotografii ZPAF-u oraz na Wydziale Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie.

Skupiona na nauczaniu, sztuce i rozwoju, pełna pasji i zaangażowania, prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno w tematach związanych z tworzeniem jak i z samoakceptacją, rezygnacją z perfekcjonizmu oraz szeroko pojętym rozwojem. W przeszłości związana przez dwanaście lat z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, współpracowała i współtworzyła wystawy m.in. w Instytucie Awangardy, na warszawskim Jazdowie. Współorganizatorka Targów Młodej Sztuki MOST. Performerka, artystka i trenerka rozwoju osobistego.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020