Skip to main content

Kurs ilustracji książkowej

Let's art! - kurs weekendowy dla dorosłych

Kochasz książki i fascynuje Cię magiczny świat ilustracji? Na naszych zajęciach nauczysz się, jak łączyć ją ze słowem pisanym, jak tworzyć klimat opowieści obrazem i jak budować napięcie historii za pomocą kreski. Podczas kursu poznasz różnorodne techniki graficzne i przy ich użyciu stworzysz własny, niepowtarzalny projekt. Nauczysz się proporcji między tekstem a rysunkiem i dowiesz się, jak wzbudzać w czytelniku pożądane emocje. Zilustrujesz swojego bohatera – jego wygląd (fizjonomię, ubiór, mimikę), atrybuty oraz otoczenie, w którym będzie przebywać. Stworzysz z nami swój własny ilustratorski świat!

Dla kogo

dla dorosłych

Kiedy

06-07.07.2024
10:00-16:30*
* w czas trwania wliczamy 30 min przerwy

Gdzie

Sztukarnia
ul. Odolańska 60, Warszawa

Cena

680 zł / 12 godzin kursu

Zapisy

na kurs zapiszesz się tutaj

Co da Ci kurs?

  • poznasz podstawy rysowania postaci ludzkiej
  • nauczysz się rysować postać w ruchu
  • dowiesz się, jak upraszczać rysunek do znaku, plamy
  • wykorzystując perspektywę linearną stworzysz otoczenie dla swojego bohatera
  • poznasz zagadnienie kadrowania (od planu ogólnego do zbliżenia)
  • dowiesz się, jak komponować ilustracje z tekstem w książce
  • na podstawie szkiców stworzysz 2 ilustracje (dwustronicową i jednostronicową) do fragmentu tekstu
  • otrzymasz zaświadczenie zgodne z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej - kurs jest realizowany przez Sztukarnię - Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego dla dorosłych

Zapewniamy

  • opiekę merytoryczną wykwalifikowanego instruktora
  • wszystkie niezbędnie do pracy materiały
  • specjalistyczne narzędzia dedykowane danej technice
  • wiedzę, pozwalającą na dalsze samodzielne tworzenie w domu
  • twórczą i inspirującą atmosferę w gronie pasjonatów sztuki
  • swobodę twórczości
Program

SOBOTA – W POSZUKIWANIU BOHATERA

  1. Ciekawe przykłady ilustracji książkowej.
  2. Bohater – rysowanie postaci (anatomia): współczesna ilustracja daleka jest od realizmu, sięga raczej do uproszczeń na rzecz ekspresji. Mimo to rysunek realistyczny, znajomość anatomii pozostaje podstawą każdego świadomego ilustratora. Ćwiczymy realistyczne rysowanie postaci.
  3. Bohater – plama, uproszczenie: realistyczny rysunek postaci upraszczamy do znaku, plamy. Szukamy najodpowiedniejszej techniki dla naszego bohatera. Malunek tuszem - pędzlem.
  4. Postać w ruchu – szkice: wykorzystując różne narzędzia rysunkowe takie jak: ołówek, piórko, flamaster, cienkopis, pędzel rysujemy postać z natury. Pozy modelki szybko się zmieniają, posługując się plamą i kreską próbujemy uchwycić ruch i charakter postaci.
  5. Atrybut: bohatera można scharakteryzować nie tylko poprzez jego wygląd (fizjonomia, ubiór, mimika), ale także poprzez jego atrybuty - przedmioty, zwierzęta, które zawsze towarzyszą bohaterowi. Dickowi z Tajemniczego ogrodu towarzyszy rudzik, detektyw Swenton ma zawsze przy sobie rewolwer i pudełko ptysiów, a jaki atrybut będzie miał Twój bohater? Szkicujemy pomysły.
  6. Poszukiwanie stylu: korzystając z poznanych technik i narzędzi poszukujemy stylu – sposobu rysowania naszego bohatera.

NIEDZIELA – BOHATER I JEGO OTOCZENIE
Bohatera można zilustrować nie tylko poprzez postać, także przez otoczenie, w którym przebywa, czy jest mieszkańcem dzikiej puszczy, pałacu czy współczesnej metropolii.

  1. Ciekawe przykłady ilustracji książkowej.
  2. Bohater we wnętrzu – zagadnienie perspektywy: używając cienkopisów, rysujemy wnętrze, w którym znajduje się nasz bohater. Stosujemy perspektywę linearną.
  3. Światło i cień: rysunek monochromatyczny.
  4. Bohater w pejzażu – praca w plenerze (technika: suche pastele i tusz, piórko i pędzel): bohater z bliska, bohater z daleka, zagadnienie komponowania ilustracji na stronie, idziemy w plener (jeżeli pogoda pozwoli) i rysujemy piórkiem i pędzlem szkice roślin. Na podstawie szkiców tworzymy 2 ilustracje (dwustronicową i jednostronicową) do fragmentu tekstu.
  5. Bohater w kadrze – zagadnienie kadrowania: wykorzystując technikę kolażu, tworzymy krótkie historie w trzech kadrach, od planu ogólnego do zbliżenia.

Ten kurs odbywa się w ramach inicjatywy Let's art!

Let’s art! - kursy artystycznego rozwoju to propozycja intensywnych weekendowych zajęć, podczas których zdobędziesz konkretną wiedzę i umiejętności z wybranej przez siebie dziedziny sztuki. Nasi wykwalifikowani instruktorzy przekażą Ci profesjonalną wiedzę podczas kilku lub kilkunastu godzin, a całkowite zanurzenie się w dany temat pozwoli poznać technikę od podszewki i stworzyć gotowy projekt od A do Z.
Podczas zajęć weekendowych zrealizujesz kompletny program kursu, który w ramach zajęć semestralnych zająłby kilka tygodni. Z warsztatu wyjdziesz z wiedzą, która pozwoli Ci na kontynuację ćwiczeń w danej technice samodzielnie w domu.

Prowadzący

Weronika Żurowska

Ilustratorka i graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) i Wydziału Komiksu Ecole Superieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli (2014). Autorka ilustracji do kilku książek dla dzieci (w tym dwóch o Róży Czackiej), ostatnia książka to Klimatyczni pióra Olgi Ślepowrońskiej. Współpracowała jako rysowniczka przy wystawach: O-powiadaj. Japonia w pięciu opowieściach i Idź na żywioł w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. Tworzy ilustracje do teatrów kamishibai.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym kursie, a nie udało Ci się znaleźć informacji na stronie? Nie odpowiada Ci termin, a zależy Ci na tym kursie? Nie ma miejsc, a chcesz się zapisać na listę rezerwową? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zapisz się

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

[email protected]
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-ndz. 10:00-16:30
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera