Skip to main content
  • Warsztaty ceramiki dla dorosłych

Warsztaty ceramiki

warsztaty dla dorosłych

Warsztaty ceramiki to pojedyncze spotkania w ramach otwartej Pracowni Ceramicznej. Można w nich uczestniczyć systematycznie lub jednorazowo. Zajęcia są skierowane do osób na każdym poziomie zaawansowania, program nauczania i tempo pracy dostosowywane są indywidualnie do każdego kursanta. Niemniej każdy zdobędzie wiedzę na temat różnych rodzajów gliny, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi i technik zdobniczych. Powstałe prace są wypalane na miejscu w piecu ceramicznym, po obróbce, zdobieniu i powtórnym wypale uczestnicy zabierają je do domu. Do zajęć można dołączyć w każdym momencie. Odbywają się w siedzibie Sztukarni w sercu warszawskiej dzielnicy Mokotów.

160 zł / 2h
8 osób
każdy poziom zaawansowania

Warsztaty ceramiki to pojedyncze spotkania w ramach otwartej Pracowni Ceramicznej. Można w nich uczestniczyć systematycznie lub jednorazowo. Zajęcia są skierowane do osób na każdym poziomie zaawansowania, program nauczania i tempo pracy dostosowywane są indywidualnie do każdego kursanta. Niemniej każdy zdobędzie wiedzę na temat różnych rodzajów gliny, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi i technik zdobniczych. Powstałe prace są wypalane na miejscu w piecu ceramicznym, po obróbce, zdobieniu i powtórnym wypale uczestnicy zabierają je do domu. Do zajęć można dołączyć w każdym momencie. Odbywają się w siedzibie Sztukarni w sercu warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Co dadzą Ci warsztaty?

Zapoznasz się z różnymi rodzajami gliny i nauczysz się dobierać najlepsze materiały do wybranego rodzaju pracy.

Poznasz różne techniki ceramiczne (m.in. technikę płatów, kęsów, wałeczków) i dowiesz się, jak stosować je w pracy z gliną.

Nauczysz się korzystać z narzędzi potrzebnych do pracy z gliną i poznasz specyfikę wykorzystywanych materiałów. 

Dowiesz się, jakie są etapy pracy z gliną, czym jest biskwit i po którym wypale praca nadaje się do użytku.

Dowiesz się, czym się różni angoba od szkliwa i jakie techniki zdobienia wykorzystywać przy różnych pracach.

Poznasz proces wypału ceramiki, dowiesz się, jakie prace wypalać w niskiej a jakie w wysokiej temperaturze.

Zapewniamy

opiekę merytoryczną wykwalifikowanego instruktora

wszystkie niezbędnie do pracy materiały

specjalistyczne narzędzia dedykowane danej technice

twórczą i inspirującą atmosferę w gronie pasjonatów sztuki

nieograniczoną swobodę twórczości

Program

Program jest dostosowywany indywidualnie do każdego kursanta.

Początkujący kursanci podczas pierwszych zajęć poznają techniki lepienia. Wykonane przez nich prace (ulepione) po wyschnięciu są wypalane na biskwit w piecu ceramicznym (czas potrzebny na wyschnięcie i wypał to ok. 2–3 tygodnie). Dopiero po upływie tego czasu prace będą mogły zostać poddane dalszej obróbce tj. zdobieniu, szkliwieniu na kolejnych warsztatach. Poszkliwione prace muszą zostać wypalone po raz drugi. Cena wypału wliczona jest w koszt zajęć.

Terminy i ceny

Warsztaty z Kamilą Nyckowską

poniedziałek, godz. 18:00-20:00

Warsztaty z Julią Kozerą

wtorek, godz. 18:30-20:30

środa, godz. 17:00-19:00  - dla początkujących

sobota, godz. 10:30-12:30

niedziela, godz. 10:00-12:00

niedziela, godz. 12:15-14:15

Warsztaty ze Stefanią Pietrasiak

środa, godz. 17:15-19:15

środa, godz. 19:30-21:30

Warsztaty z Katarzyną Skoczylas

czwartek, godz. 19:00-21:00  - dla początkujących

wybrane soboty, godz. 12:30-14:30

wybrane soboty, godz. 15:00-17:00

Warsztaty z Małgorzatą Szubartowską

wybrane niedziele, godz. 10:00-12:00 - tworzenie biżuterii z gliny papierowej

wybrane niedziele, godz. 12:30-14:30

Warsztaty z Martyną Dymek

wybrane soboty, godz. 12:30-14:30

wybrane soboty, godz. 15:00-17:00

cena: 160 zł

Wypalone prace czekają na odbiór przez 3 miesiące od daty wykonania.

Prowadzący

Kamila Nyckowska

Kamila jest w świecie sztuki kobietą renesansu - to artystka interdyscyplinarna, łącząca w swoim życiu zawodowym aktywność artystyczną z pedagogiczną. Tworzy w technice malarstwa akrylowego, olejnego, maluje akwarelą, zajmuje się ceramiką i rzeźbą, a także linorytem i innymi dziedzinami grafiki warsztatowej. Przez kilka lat prowadziła własną pracownię ceramiczną Para Buch w Warszawie.  Ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, by jak najlepiej pod kątem merytorycznym i praktycznym móc swoją wiedzę i talent przekazywać kursantom. Ze Sztukarnią związana od 13 lat, prowadzi zajęcia z ceramiki, rysunku i malarstwa, grafiki warsztatowej i akwareli. Jest koordynatorką Pracowni Ceramicznej w Sztukarni i dba o to, by wszystkie prace kursantów były wypalone na czas i odpowiednio poszkliwione.  Odpowiada również za organizację i przeprowadzenie naszych letnich i zimowych kursów weekendowych dla dorosłych - Let’s art!. 

Katarzyna Skoczylas

absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku fotografia, jednak kierunek ten szczyci się ze swojej interdyscyplinarności. Głównymi mediami, które na nim eksplorowała to instalacja, rzeźba oraz wideo.
Przez rok uczęszczała również na dwuletnim studium z grafiki projektowej w Warszawskiej szkole Fotografii i Grafiki Projektowej jednak nie zdecydowałam się na pełne ukończenie kursu. Wiedzę pozyskaną na kursie rozwijała przygotowując portfolio UI designera.
Na co dzień współtworzy studio projektowe, w którym zajmujemy się ceramiką, szkłem, nowymi materiałami (np. jesmonitem), tkactwem a także biżuterią. Media, które są jej najbliższe to ceramika i tkanie dywanów metodą tuftingu. Ceramiką zajmuje się od 2020 roku, prowadzi regularnie warsztaty.
To co najbardziej interesuje ją w pracy z gliną to zabawa i eksperyment. Lubi tworzyć nieoczywiste narracje i zarażać tym innych. W pracy warsztatowej stawia na samodzielną eksplorację zw swoim wsparciem technicznym.

Olga Owczynnikow

Związana od dziecka ze sztuką absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która w trakcie trasy koncertowej po Chinach zakochała się w ceramice i postanowiła związać z nią przyszłość. Przez prawie dwa lata uczyła się tworzenia ceramiki użytkowej u Barbary Turkiewicz, a następnie postanowiła swoją wiedzę o glinie wykorzystać do nauki toczenia na kole garncarskim. Po długim procesie samodzielnej nauki toczenia ukończyła kurs doszkalający i zaczęła tworzyć własną ceramikę oraz nauczać innych.

Z ceramiką uwielbia eksperymentować - toczenie na kole uczy ją cierpliwości i dążenia do ideału formy, a łączenie kolorów i rodzajów szkliw daje jej poczucie ekspresyjnego wyrażania siebie. Lubi nieoczywiste gry kolorów, łączy intensywne odcienie z delikatnymi beżami a najbardziej ze wszystkich odcieni kocha magentę. Ceni sobie swój zawód za możliwość obcowania z wielością faktur, kolorów i szlifów oraz za satysfakcję, jaką daje lepienie jej i jej kursantom. Przykłada wielką wagę do użytkowej funkcji przedmiotów, które wykonuje - tworzy je tak, by wyglądały pięknie nie tylko same w sobie, ale również w przestrzeni, w której będą się znajdowały, a gdy lepi lub toczy na zamówienie, robi to z myślą o osobie, która będzie z danej rzeczy korzystać.

Na równi ze sztukami plastycznymi kocha muzykę - gra zawodowo na skrzypcach, a hobbystycznie na akordeonie i saksofonie. Jest częścią zespołu “Mała Orkiestra Dancingowa”, wykonującego muzykę przedwojenną do tańca i gra koncerty.

Stefania Pietrasiak

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (specjalizacja projektowanie ceramiki artystycznej i użytkowej) oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo-projektowanie ceramiki, Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, oraz Sztuka i Wzornictwo Ceramiki). W swojej działalności artystycznej zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, ceramiką artystyczną, oraz ceramiką użytkową w architekturze. Tworzy także ilustracje oraz grafikę koncepcyjną.

Małgorzata Szubartowska

Kulturoznawczyni, filolożka i pedagożka, która swoją miłość do ceramiki przekształciła w wymarzony zawód, odbywając liczne kursy w Polsce i za granicą.
Prowadzi własną markę ceramiczną CERAMIKLE oraz profil @Anse Fajanse, na którym dzieli się ceramicznymi doświadczeniami oraz poradami.
Uwielbia toczenie na kole i ceramikę użytkową w barwnych, abstrakcyjnych wzorach.

Ma prawie 10-letnie doświadczenie pedagogiczne w pracy z młodzieżą licealną i dorosłymi, a zajęcia prowadzi zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Zawodowo specjalizuje się w pedagogice twórczości, jest również trenerką twórczego myślenia.

Julia Kozera

Julia to instruktorka, która serce oddała ceramice i od 12 lat prowadzi w Sztukarni ceramiczne warsztaty. Dlaczego taki kierunek? Julia kocha wszystko, co związane z ziemią, naturą, gliną, pracą rąk i widocznym efektem. 

Jest barwną duszą, poszukującą inspiracji do tworzenia na całym świecie. Ukończyła Etykę i Filozofię na warszawskim UKSW, gdzie zdobyła również wykształcenie dydaktyczne na Wyższym Zawodowym Studium Etyki. Mimo zamiłowania do filozofii postanowiła swoje życie związać ze sztuką, kierując swoje kroki w stronę Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego na Podkarpaciu, gdzie zdobyła dyplom z ceramiki, rzeźby w drewnie oraz wikliny. Po ukończeniu nauki Izba Państwowa mianowała ją Instruktorem Rzemiosła Artystycznego z tytułem czeladnika ceramiki. Po studiach 8 lat Julia spędziła w manufakturze ceramicznej, mogąc spełniać się artystycznie podczas tworzenia wyrobów użytkowych.

Łącząc wiedzę z zakresu pedagogiki z warsztatem i doświadczeniem artystycznym, Julia zajmuje się w Sztukarni prowadzeniem zajęć ceramicznych dla dzieci, dorosłych oraz nastolatków. Prowadzi ceramiczne maratony, ceramiczne bajki dla dzieci oraz kursy semestralne.

Poza warsztatami ceramicznymi Julia prowadzi również zajęcia z tworzenia lasów w szkle i ekodesignu dla dzieci.

Prywatnie interesuje się muzyką: gra na bębnach, ze swoim zespołem gra uliczną sambę, bierze udział w muzycznych eventach i wydarzeniach. Zafascynowana białym śpiewem, ludowością, muzyką tradycyjną i tańcem. Kocha rośliny i zna się na nich jak nikt, podróżuje autostopem i jeździ z namiotem do Katalonii, Indii, Gruzji i Nepalu. 

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera