Warsztaty ceramiki to pojedyncze spotkania w ramach otwartej Pracowni Ceramicznej. Można w nich uczestniczyć systematycznie lub jednorazowo. Zajęcia są skierowane do osób na każdym poziomie zaawansowania, program nauczania i tempo pracy dostosowywane są indywidualnie do każdego kursanta. Niemniej każdy zdobędzie wiedzę na temat różnych rodzajów gliny, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi i technik zdobniczych. Powstałe prace są wypalane na miejscu w piecu ceramicznym, po obróbce, zdobieniu i powtórnym wypale uczestnicy zabierają je do domu. Do zajęć można dołączyć w każdym momencie. Odbywają się w siedzibie Sztukarni w sercu warszawskiej dzielnicy Mokotów.
Program jest dostosowywany indywidualnie do każdego kursanta.
Początkujący kursanci podczas pierwszych zajęć poznają techniki lepienia. Wykonane przez nich prace (ulepione) po wyschnięciu są wypalane na biskwit w piecu ceramicznym (czas potrzebny na wyschnięcie i wypał to ok. 2–3 tygodnie). Dopiero po upływie tego czasu prace będą mogły zostać poddane dalszej obróbce tj. zdobieniu, szkliwieniu na kolejnych warsztatach. Poszkliwione prace muszą zostać wypalone po raz drugi. Cena wypału wliczona jest w koszt zajęć.
PONIEDZIAŁKI, godz. 18:00-20:00 / K. Nyckowska
WTORKI, godz. 18:30-20:30 / O. Owczynnikow
ŚRODY, godz. 17:00-19:00 / J. Kozera
ŚRODY, godz. 18:00-20:00 / S. Pietrasiak
CZWARTKI, godz. 19:00-21:00 / M. Szubartowska
CZWARTKI, godz. 15:30-17:30 / K. Nyckowska
PIĄTKI, godz. 18:00-20:00 / J. Kozera
SOBOTY, godz. 10:00-12:00 / J. Kozera
oraz
WYBRANE NIEDZIELE, godz. 10:00-12:00 / 12:15-14:15 / 14:30-16:30 / J. Kozera
1 spotkanie (2h) - 150 zł
Zapraszamy do korzystania z KARNETU AKTYWNEGO TWÓRCY, ważnego przez rok od daty wystawienia, dzięki któremu każde dziewiąte wejście na zajęcia ceramiczne jest darmowe.
UWAGA! Wypalone prace czekają na odbiór przez 3 miesiące od daty wykonania.
Kamila jest w świecie sztuki kobietą renesansu - to artystka interdyscyplinarna, łącząca w swoim życiu zawodowym aktywność artystyczną z pedagogiczną. Tworzy w technice malarstwa akrylowego, olejnego, maluje akwarelą, zajmuje się ceramiką i rzeźbą, a także linorytem i innymi dziedzinami grafiki warsztatowej. Przez kilka lat prowadziła własną pracownię ceramiczną Para Buch w Warszawie.
Związana od dziecka ze sztuką absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która w trakcie trasy koncertowej po Chinach zakochała się w ceramice i postanowiła związać z nią przyszłość. Przez prawie dwa lata uczyła się tworzenia ceramiki użytkowej u Barbary Turkiewicz, a następnie postanowiła swoją wiedzę o glinie wykorzystać do nauki toczenia na kole garncarskim. Po długim procesie samodzielnej nauki toczenia ukończyła kurs doszkalający i zaczęła tworzyć własną ceramikę oraz nauczać innych.
Kulturoznawczyni, filolożka i pedagożka, która swoją miłość do ceramiki przekształciła w wymarzony zawód, odbywając liczne kursy w Polsce i za granicą.
Prowadzi własną markę ceramiczną CERAMIKLE oraz profil @Anse Fajanse, na którym dzieli się ceramicznymi doświadczeniami oraz poradami. Uwielbia toczenie na kole i ceramikę użytkową w barwnych, abstrakcyjnych wzorach.
Julia to instruktorka, która serce oddała ceramice i od 12 lat prowadzi w Sztukarni ceramiczne warsztaty. Dlaczego taki kierunek? Julia kocha wszystko, co związane z ziemią, naturą, gliną, pracą rąk i widocznym efektem. Jest barwną duszą, poszukującą inspiracji do tworzenia na całym świecie. Mimo zamiłowania do filozofii postanowiła swoje życie związać ze sztuką, kierując swoje kroki w stronę Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego na Podkarpaciu, gdzie zdobyła dyplom z ceramiki, rzeźby w drewnie oraz wikliny.
absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (specjalizacja projektowanie ceramiki artystycznej i użytkowej) oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo-projektowanie ceramiki, Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, oraz Sztuka i Wzornictwo Ceramiki). W swojej działalności artystycznej zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, ceramiką artystyczną, oraz ceramiką użytkową w architekturze. Tworzy także ilustracje oraz grafikę koncepcyjną.
Sztukarnia to centrum artystyczne, które dba o rozwój każdego miłośnika sztuki. Warsztaty ceramiczne dla dorosłych to nie tylko kreatywny sposób na spędzenie wolnego czasu. Lepienie na kole garncarskim doskonale rozwija wyobraźnię przestrzenną. Często przydaje się ona także w innych dziedzinach życia.
Co ważne, obycie z gliną i umiejętność pracy z tym naturalnym materiałem pozwalają doskonalić później technikę garncarstwa we własnym domu.
W ramach warsztatów dla dorosłych kursantom przekazywana jest podstawowa wiedza na temat tworzywa, jakim jest glina. Kursy ceramiczne to źródło wiedzy na temat działania koła garncarskiego, procesu wysychania czy wygładzania. Największą część programu stanowią jednak praktyczne ćwiczenia. Dotyczą rozmaitych metod formowania kształtów. W ten sposób uczestnicy mogą puścić wodze fantazji, tworząc oryginalne naczynia, ozdoby czy inne przedmioty.
Garncarstwo to niełatwa, ale możliwa do opanowania na kursie technika plastyczna. Kursy ceramiki w Sztukarni obejmują zdobycie wiedzy merytorycznej i użycie jej w praktyce na poziomie dostosowanym do różnych potrzeb i możliwości uczestników. To doskonały pierwszy krok do rozpoczęcia dłuższej przygody z ceramiką.
Na naszych kursach poznasz różne rodzaje gliny i praktyczne przyrządy do jej obróbki. Kiedy nabierzesz wystarczającej wprawy, będziesz mógł założyć mały warsztat garncarski we własnym domu.
Jakie jeszcze korzyści przynosi znajomość sztuki obróbki garncarskiej? Przede wszystkim pomoże łatwiej się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Obsługa koła garncarskiego oraz późniejsze dopracowywanie szczegółów wymagają skupienia całej uwagi na tej czynności. Ta cecha, podobnie jak wspomniana wcześniej wyobraźnia przestrzenna, sprawdza się także w życiu zawodowym i prywatnym. Ponadto praca z gliną to skuteczny sposób na wyciszenie się, uspokojenie myśli. Przynosi relaks i lepsze samopoczucie. Śmiało można stwierdzić, że garncarstwo to sztuka o właściwościach terapeutycznych, co chcemy podkreślać podczas naszych warsztatów w Sztukarni. Kontakt gliny z dłońmi odpręża, a w konsekwencji pobudza do twórczego myślenia. Poza tym satysfakcja kursantów jest ogromna.
Ceramika pomoże również nauczyć się cierpliwości. Na efekt pracy w postaci ulepionego przedmiotu trzeba poczekać.
Chcąc dobrze poznać i zrozumieć fenomen tworzenia ceramiki, uczestnicy warsztatów przyswajają wiedzę z zakresu m.in.:
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
tel. 692 870 303
Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020