Warsztaty twórczego pisania - opowiadanie
warsztaty online dla dorosłych
Podczas czterech spotkań online będziemy doskonalić sztukę pisania krótkich form prozatorskich. Będziemy wspólnie analizować arcydzieła polskiej i światowej literatury, a także na bieżąco pisać i analizować fragmenty własnych utworów.
Zajęcia odbywają się na żywo w programie Skype.
Podczas czterech spotkań online będziemy doskonalić sztukę pisania krótkich form prozatorskich. Będziemy wspólnie analizować arcydzieła polskiej i światowej literatury, a także na bieżąco pisać i analizować fragmenty własnych utworów.
Zajęcia odbywają się na żywo w programie Skype.
inspirujący, wartościowy i twórczy czas
przez cały czas trwania warsztatów opiekę merytoryczną wykwalifikowanegi instruktora
praktyczne umiejętności
- Opowiadanie ustne i opowiadanie jako gatunek literacki. Skąd czerpać inspiracje do opowiadań; jak znajdować lub wymyślać ciekawe historie, tworzyć wiarygodne postacie o niebanalnych charakterach.
- Jak skonstruować opowiadanie i narratora. Jak dobrze rozplanować ekspozycję, kulminacje, punkty zwrotne, puentę. Co zrobić, by zaskakiwać, zwodzić czytelnika. Kiedy wprowadzać bohaterów. Jak znaleźć właściwe proporcje między opisem, dialogiem, wydarzeniami.
- Jak tworzyć dialogi i czy sposób mówienia charakteryzuje naszych bohaterów. Jak „podsłuchiwać” język mówiony i twórczo przekształcać go w opowiadaniu. I wreszcie, co zrobić, by nie zanudzić czytelnika
- Język opowiadania. Jak przy pomocy odpowiedniego doboru słów kształtować dynamikę tekstu. Jak słowa oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Właściwości poszczególnych części mowy. Składnia opowiadania i jej wpływ na czytelnika. Podsumowanie cyklu.
4 spotkania x 1,5h
brak terminu
Jarosław Górski
Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.