Charakterystyka

Podczas czterech spotkań online będziemy doskonalić sztukę pisania krótkich form prozatorskich. Będziemy wspólnie analizować arcydzieła polskiej i światowej literatury, a także na bieżąco pisać i analizować fragmenty własnych utworów.

Zajęcia odbywają się na żywo w programie Skype.

Program

I zajęcia - Opowiadanie ustne i opowiadanie jako gatunek literacki. Skąd czerpać inspiracje do opowiadań; jak znajdować lub wymyślać ciekawe historie, tworzyć wiarygodne postacie o niebanalnych charakterach.

II zajęcia - Jak skonstruować opowiadanie i narratora. Jak dobrze rozplanować ekspozycję, kulminacje, punkty zwrotne, puentę. Co zrobić, by zaskakiwać, zwodzić czytelnika. Kiedy wprowadzać bohaterów. Jak znaleźć właściwe proporcje między opisem, dialogiem, wydarzeniami.

III zajęcia - Jak tworzyć dialogi i czy sposób mówienia charakteryzuje naszych bohaterów. Jak „podsłuchiwać” język mówiony i twórczo przekształcać go w opowiadaniu. I wreszcie, co zrobić, by nie zanudzić czytelnika

IV zajęcia -  Język opowiadania. Jak przy pomocy odpowiedniego doboru słów kształtować dynamikę tekstu. Jak słowa oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Właściwości poszczególnych części mowy. Składnia opowiadania i jej wpływ na czytelnika. Podsumowanie cyklu.

Cena i czas trwania

240 zł / 4 spotkania x 1,5 h

termin: 1.06.2021, wtroek godz. 19:00-20:30

Prowadzący

Jarosław Górski

absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor  książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki.Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.

Rezerwacja 

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020