• Warsztaty twórczego pisania dla dorosłych - opowiadanie ONLINE

Charakterystyka

Podczas dwunastu godzinnych spotkań online będziemy doskonalić sztukę pisania krótkich form prozatorskich. Będziemy podczas zajęć wspólnie analizować arcydzieła polskiej i światowej literatury, a także na bieżąco pisać i analizować fragmenty własnych utworów.

Zajęcia odbywają się na żywo w programie Skype.

Cena i czas trwania

720 zł / 12 spotkań x 1,5 h

Program

Spotkanie 1. Opowiadanie ustne i opowiadanie jako gatunek literacki.

Spotkanie 2. Skąd czerpać inspiracje do opowiadań; jak znajdować lub wymyślać ciekawe historie, tworzyć wiarygodne postacie o niebanalnych charakterach.

Spotkanie 3. Tworzymy bohatera/bohaterów pierwszo- i drugoplanowych, epizodycznych.

Spotkanie 4. Jak skonstruować narratora. Różne typy narracji.

Spotkanie 5. Jak dobrze rozplanować kulminacje, punkty zwrotne, puentę. Jak zaskakiwać, zwodzić czytelnika. Kiedy wprowadzać bohaterów. Jak znaleźć właściwe proporcje między opisem, dialogiem, wydarzeniami.

Spotkanie 6. Jak tworzyć dialogi. Jak sposób mówienia charakteryzuje naszych bohaterów. Jak „podsłuchiwać” język mówiony i twórczo przekształcać go w opowiadaniu.

Spotkanie 7. Jak tworzyć opis, aby nie zanudzić czytelnika.

Spotkanie 8. Język opowiadania. Jak przy pomocy odpowiedniego doboru słów kształtować dynamikę tekstu. Jak słowa oddziałują na wyobraźnię czytelnika.

Spotkanie 9. Próbujemy działać na zmysły czytelnika.

Spotkanie 10. Ćwiczenia, które mają pomóc zwrócić uwagę na język własnego opowiadania. Właściwości poszczególnych części mowy. Składnia opowiadania i jej wpływ na czytelnika.

Spotkanie 11. Język i barwa emocjonalna tekstu.

Spotkanie 12. Wiarygodność fikcji. Podsumowanie cyklu.

Prowadzący

Jarosław Górski

absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor  książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki.Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.

Zapisy

O nas

Sztukarnia to przede wszystkim ludzie. Wyjątkowi organizatorzy i instruktorzy, dla których sztuka, rękodzieło i swobodna kreacja to sposób na życie i największa pasja. 


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020