Charakterystyka

Kurs haftu to propozycja dla Wszystkich haftujących, trochę haftujących i w ogóle nie haftujących.
Będzie tu czas i miejsce na pogawędki o hafcie, i tym najdawniejszym historycznym, jak i zróżnicowanym regionalnie hafcie ludowym, oraz hafcie współczesnym, eksperymentalnym z jednej strony, a z drugiej opartym na tradycyjnych technikach i ściegach hafciarskich. Na początku stworzymy wzorniki, będące naszym hafciarskim skryptem, a jednocześnie pierwszym hafciarskim ćwiczeniem. Tworząc wzornik, poznamy ściegi "przed" i "za igłą", ściegi dziergane, haft kładziony, ścieg rozdzielony czy inaczej zwany rozłupany, ściegi krzyżowane, haft na podkładzie. Znajomość haftów ludowych zaczniemy od najbliższego nam przestrzennie Haftu Wilanowskiego, powędrujemy również na Kaszuby, Kurpie, Podkarpacie, Pałuki... Będzie w czym wybierać, gdzie szukać inspiracji do stworzenia własnego projektu haftu i wykonania pierwszej pracy. 

Program

- haft na tamborku lub na ramce, surowce i materiały hafciarskie,
- ściegi hafciarskie: przed igłą właściwy, za igłą, okrętkowy, stębnówka, sznureczek, dziergany, łańcuszek, gałązkowy, atłasek, wałeczek, satynowy (cieniowany), kładziony, rozłupany, wypukły (na podkładzie, podwleczeniu)
- wzornik – ćwiczebnik wszystkich ściegów w formie haftowanej mandali
- haft Suzani (charakterystyka, wzory)
- haft wilanowski (charakterystyka, wzory)
- blackwork (charakterystyka, wzory)
- haft kaszubski (charakterystyka, wzory)
- haft biały (pałucki; charakterystyka, wzory)
- haft cieszyński (haft złota nicią)
- haft historyczny (tkanina z Beauyx)

Opcjonalnie :
- haft góralski
- haft łowicki
- wzory współczesne
- Wioletta Parra i jej hafty (pokaz, charakterystyka, wzory)

Cena i czas trwania

brak terminu

Prowadzący

Aleksandra Parol

czeladnik tkactwa i haftu; ukończyła kurs tkactwa tradycyjnego na krośnie w Akademii Łucznica; absolwentka Muzykologii na UW. Haftuje ręcznie obrazy, ikony, owady na przezroczystych tkaninach, szyje zabawki. Pracuje z dorosłymi i dziećmi. Pracę z dziećmi zaczynała jako wolontariuszka w Centrum Kultury dla Dzieci w Dublinie w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat.Tam przyglądała się i pomagała Artystom, organizującym zajęcia. Swoje pierwsze autorskie, plastyczno – recyklingowe warsztaty dla dzieci prowadziła w małym miasteczku Jaca u podnóża Pirenejów, w Hiszpanii. Obecnie współpracuje ze studiem projektowym i galerią „Mniej Więcej” w Krakowie, a mieszka i pracuje w Warszawie.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020