Skip to main content

Kurs dziennikarski

tygodniowe kursy artystyczne dla nastolatków

Kurs to świetna propozycja dla nastolatków, którzy lubią kontakt ze słowem, zarówno pisanym, jak i mówionym. Podczas zajęć poznają różne gatunki dziennikarskie, dowiedzą się, czym różnią się od literatury pięknej i czym tak naprawdę jest dziennikarstwo. Spróbują swoich sił w tworzeniu różnych form. Nauczą się także pozyskiwać ciekawe informacje z bliższego i dalszego świata oraz tworzyć na ich podstawie atrakcyjne teksty.

Prosimy o przyniesienie na zajęcia telefonów lub innych urządzeń z dostępem do Internetu i pozwalających nagrywać rozmowy.

Kurs dziennikarski dla nastolatków

Kiedy

klasy 7-8:
01-05.07.24 / 10:00-13:00
26-30.08.24 / 13:30-16:30

szkoły średnie:
01-05.07.24 / 13:30-16:30

Gdzie

Sztukarnia
ul. Odolańska 60, Warszawa

Cena

690 zł za 15 godzin kursu

Zapisy

na kurs zapiszesz się tutaj

Uczestnik kursu

 • dowie się, czym jest dziennikarstwo i jak wygląda praca dziennikarza
 • nauczy się rozpoznawać różne gatunki dziennikarskie
 • będzie wiedział, gdzie szukać źródeł informacji, skąd czerpać inspiracje do pisania, jak zbierać materiał do pisania
 • nauczy się, na co zwrócić uwagę podczas pisania, by zatrzymać uwagę czytelnika
 • samodzielnie napisze jeden lub kilka wybranych gatunków literackich
 • spędzi czas z rówieśnikami

Zapewniamy

 • pięć dni zajęć ze specjalnie dostosowanym programem
 • inspirujący, wartościowy i twórczy czas w gronie rówieśników
 • dostęp do wszystkich potrzebnych do pracy materiałów i narzędzi
 • merytoryczną wiedzę z wybranych dziedzin sztuki
 • przez cały czas trwania kursu opiekę merytoryczną i pedagogiczną wykwalifikowanych instruktorów
 • własnoręcznie stworzone dzieła sztuki
 • praktyczne umiejętności
Program
 1. Wprowadzenie do tematu tekstów dziennikarskich - co mamy do powiedzenia? Skąd czerpiemy inspiracje i informacje? Co chcemy przekazać światu i czego o świecie sami chcemy się dowiedzieć?
 2. Omówienie różnych gatunków dziennikarskich: news, notatka prasowa, felieton, artykuł prasowy, reportaż, wywiad prasowy.
 3. Jak pozyskiwać informacje i szukać tematów? Jak pisać, by zainteresować i nie zanudzić czytelnika? Jak podzielić tekst?
 4. Jak zrobić wywiad i rozmawiać z informatorami, żeby dowiedzieć się jak najwięcej?
 5. Jak wykorzystać informacje z wywiadów w innych gatunkach dziennikarskich? Jak weryfikować informacje, których dowiedzieliśmy się od informatorów?
 6. Własne wprawki pisarskie.

Tygodniowe kursy dla nastolatków

Kursy artystyczne dla nastolatków to projekt zajęć, które w Sztukarni zostały zrealizowane po raz pierwszy w 2019 roku. Prowadzimy je w wakacje oraz ferie zimowe. Naszą misją jest tworzenie miejsca, w którym młodzież będzie czuła się dobrze, swobodnie i bezpiecznie, a jednocześnie zdobędzie konkretną wiedzę i umiejętności. Będzie mogła pielęgnować swoje pasje, szukać nowych zainteresowań, odkrywać talenty. Letnie i zimowe kursy to także dobra szansa, by poznać rówieśników i spędzić z nimi czas.

Tygodniowe kursy dla nastolatków są odpowiedzią na różne potrzeby młodzieży. Dlatego oferta jest różnorodna. Proponujemy ponad 20 różnych technik w dwóch blokach godzinowych. W ofercie mamy także zajęcia online.

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym kursie, a nie udało Ci się znaleźć informacji na stronie? Nie odpowiada Ci termin, a zależy Ci na tym kursie? Nie ma miejsc, a chcesz się zapisać na listę rezerwową? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zapisz się

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-ndz. 10:00-16:30
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera